head>
Takip Edin

Sosyal Ansiklopedi

Uygun Zaman Doğru Beslenme;Güne Başlarken Uzak Durmanız Gereken 10 Gıda Listesi

Gıdaların gıda değeri kadar tüketim vakti de önemli. Yüksek gıda değerine sahip bazı gıdalar uygun zamanda tüketilmediği takdirde sindirim sisteminize zarar verebilir.

İçerdiği vitaminler açısından vücuda yarar elde eden ve beslenme uzmanlarının mutlaka yememizi önerdiği besinler, açken tüketildiğinde pek çok sağlık sorununa sebep olabiliyor. Açken uzak durmanız gereken 10 yiyeceği sizler için sıraladık.

1. Muz

Potasyum deposu olan muzun şeker oranı öteki meyvelere oranla birazcık daha yüksektir. Bu nedenle diyetlerde çok fazla tavsiye edilmez. Aç karnına tüketildiğinde hem içindeki magnezyum kalbinize zarar verebilir hem glisemik indeksi yüksek olduğundan kan şekerini hızlı bir halde yükseltir.

2.Mayalı hamur harcı işleri

 

 

İçlerindeki doymuş yağ, un ve şeker sebebiyle hamur işleri genel olarak sağlıklı beslenmek isteyen insanlara tavsiye edilmez. Yapılan araştırmalarda şeker ve un benzer biçimde gıdaların bir çok kronik hastalığa neden olduğu ortaya çıkmıştır. Güne başlarken veya çok uzun süre aç kaldıktan sonrasında poğaça ve açma gibi hamur harcı işleri tüketmek mide duvarınızın tahriş olmasına ve midenizin şişmesine sebep olur.

3. Asitli içecekler

 

Asitli içeceklerin fazla tüketimi mide için zararı dokunandır. Aç karnına tüketilen asitli içecekler, midenin mukus dokusuna zarar verir ve bunun sonucunda mideye giden kan akışı yavaşlar. Böylece sindirim sisteminizde de yavaşlama olur.

4. Portakal suyu

C vitamini açısından varlıklı bir meyve olan portakal, özellikle kış aylarında vücudun bağışıklık sistemini desteklemek açısından bolca bol tüketilir. Ancak portakalda ve portakal suyunda diğer meyvelere oranla daha fazla asit bulunur. Güne portakal veya portakal suyuyla adım atmak, midenin gereğinden fazla asit üretmesine, uzun solukta de reflü benzer biçimde hastalıklara neden olur.

5. Domates

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan domates, aç karnına tüketildiğinde mideye ciddi zararlar verebiliyor. Yüksek tanen asidi içermesi sebebiyle mide asidini yükselten domates, sürekli aç karnına tüketildiği süre ülsere neden olabiliyor.

6. Salatalık

Salatalık da tıpkı domates benzer biçimde kahvaltının eğer olmazsa olmazlarından. Sadece tüm çiğ sebzeler gibi amino asit içeren salatalık açken yenildiğinde midede şişkinlik ve yanmaya neden olabiliyor.

7. Armut

 

Yüksek lif oranına sahip armut, boş mideye girdiğinde ihtiva ettiği saf lifler sebebiyle mide mukozasına zarar veren gıdalardan biri. Armut benzer biçimde meyvelerin kahvaltılardan sonrasında tüketilmesi sindirim sisteminiz için çok daha faydalı olacaktır.

8. Baharatlar

 

Fazla baharatlı yemekler mide sağlığınızı ciddi halde etkiler. Sindirim sisteminde biroldukça soruna neden olan baharatlı yiyecekleri mideniz boşken tükettiğinizde asit seviyesi çok fazla artar. Yoğun baharatlar tahrişe sebebiyet vereceğinden mide duvarı ve mukozası zarar görür.

9. Şeker oranı yüksek gıdalar

 

 

Şeker, günümüzde gerilim, diyabet ve kalp hastalıkları şeklinde bir oldukça kronik hastalığın sebebi olarak öne çıkan besinlerden biri. Şeker oranı yüksek gıdalar, aç karnına tüketildiğinde pankreasınızdaki insülin seviyesini bir anda yükseltir. Bu da uzun vadede diyabete neden olmaktadır.

10. Yoğurt

 

 

 

İçerdiği probiyotik sebebiyle faydalı olan yoğurt, açken yenildiğinde ise oluşturduğu hidroklorik asitle vücudunuzdaki yararlı bakterileri yok eder. Bu da bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Bundan dolayı yoğurdu kahvaltıda yiyecek veya rejimlerde ana/ara öğün olarak tüketmek yerine yardımcı gıda olarak almanız sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir