head>
Takip Edin

Yaşam

Eskişehir’in Kurtuluşu,Büyük Bir Coşku ile Kutlandı..!

Ulusal Kurtuluş Savaşımızın en önemli mücadelelerinin yaşandığı Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü, coşkulu kutlamalara sahne oldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetin kuruluş ateşinin yakıldığı Eskişehir, bugün geldiği nokta itibariyle, iddiayla söylüyorum ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün bu devleti kurarken, ülkenin tüm şehirlerinin öyle olmasını hayal ettiği bir modeldir” diye konuştu.

Kutlamalar kapsamında Adalar Caddesi üzarinde fener alayı gerçekleştirilirken, Porsuk Çayı üzerinde de Türk bayraklarıyla donatılmış teknelerle geçit töreni düzenlendi.

ATATÜRK’ÜN DEVRİMLERİ UNUTULMAYACAK

Eskişehir’in kurtuluşuna ilişkin konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Hiç kimse zerre kadar kuşku ve endişe duymamalıdır ki, atalarımızın 97 yıl önce gösterdikleri büyük cesaret ve fedakarlığı, bizler de bugün göstermekte bir dakika bile tereddüt etmeyiz” diye konuştu.

Büyükerşen, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu Aziz Vatanın her karış toprağı şehitlerimizin ve gazilerimizin kanlarıyla sulanmış, canlarını tereddüt etmeden verenlerin soluklarıyla yeşermiş ve gönenmiştir. Türk Milleti, bu büyük mücadelenin üzerine, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişinden gelen büyük tarihini ve o tarihi yaratanları asla unutmayacaktır.
Cumhuriyetin kuruluş ateşinin yakıldığı Eskişehir, bugün geldiği nokta itibariyle, iddiayla söylüyorum ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün bu devleti kurarken, ülkenin tüm şehirlerinin öyle olmasını hayal ettiği bir modeldir. Eminim ki, Atatürk, tüm şehirlerimizin, Eskişehir gibi olmasını isterdi. Çağdaş, modern, yüzü batıya dönük, bilimin ve aklın egemen olduğu, hoşgörünün, uzlaşmanın, karşılıklı sevgi ve saygının günlük yaşamın her alanına yayıldığı bir şehirden söz ediyorum. Bu şehrin adı Eskişehir’dir. Bütün bunlar zaten Ulu Önder’in ulaşmak istediği hedefler değil midir? İnancım odur ki, Eskişehir, ülkeye hatta dünyaya örnek olan bu gelişimini sürdürecek ve çok daha güzel günlere erişecektir. Bu inanç ve güvenle; şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümünü bir kere daha kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu aziz vatan için canlarını veren tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı ve minnetle eğiliyorum.” Yılmaz Büyükerşen

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir