head>
Takip Edin

KimKimdir

Dünyaca Ünlü Eskişehir’li Master Şef;Somer Sivrioğlu

Somer Sivrioğlu kimdir? İşte Somer Şef hakkında merak edilenler..

Küçük yaşlardan beri girdiği mutfağı kendine kariyer olarak seçmiş Somer Sivrioğlu’nu Türkiye MasterChef ile tanısa da kendisinin hem ülkemizde hem de uluslararası arenada başarıları say say bitmiyor! Türk mutfağını dünyada temsil eden Memleketlimiz Somer şefin kariyerine gelin yakından bakalım.

-1 Ocak 1971 yılında İstanbulda dünyaya gelen Somer Sivrioğlu, Aslen Eskişehirlidir.  1995 senesinde henüz 25 yaşında iken Yüksek Lisans yapmak için Avustralya’ya yerleşmiştir. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünden mezun olarak sonrasında master yapmıştır.

-Aileden restorancı-işletmeci Somer Sivrioğlu okumaya diye gittiği Avustralya’ya yerleşiyor; açtığı restoran Efendy, üç senenin sonunda ünlü üstüne ünlü, ödül üstüne ödül çekiyor…Somer Sivrioğlu 1996 yılına kadar Türkiye’de kaldı. Ardından Avusturalya’ya taşındı. Restorancılığa annesinden aldığı eğitimler ile adım attı. Çok Uzun yıllar annesinin yanında çalışarak kendini geliştiren Somer Sivrioğlu, öğrendiklerinin yanı sıra her geçen gün kendini geliştirdi. 25 yaşında kuzeni ile birlikte Sydney’de “Efendy”isminde dünyaca ünlü restaurantı açtı. Aynı zamanda Köşe yazarlığı da yapan Somer Sivrioğlu , radyo programı olan Lezzete Yolculuk programını da sundu.

Somer şef ve büyük ilgi gören Efendy restoranı yıllarca ödülden ödüle koştu.

-Avusturalya da (Efendy) de En çok alinazik ve nar ekşili humus,Fındık lahmacunun çok sevildiğini hatta Bir de kadayıflı karidesi ile beğeni kazandığını ifade ediyor.Tabi Son nokta keşkül..

– Bütün bu yemeklerden ‘Anatolia’ adında bir kitap yazdı.Bu çalışma üç sene kadar sürmüş..Sonrasında  Birçok ödül kazandı.

-Daha sonrasında Avusturalya da şehrin göbeğinde “A N A S O N”adında modern bir meyhane açtı.

-2001 yılında Aslı Sivrioğlu ile hayatını birleştiren Somer Sivrioğlu, 2 çocuk babası.

-Favori Yemeği KARNIYARIK

-Hafta için her gün TV8 ekranlarında yayınlanan Masterchef Türkiye’de jüri üyeleri arasında Programın fenomen şeflerinden biri ise Tabi ki Somer Sivrioğlu.

Kendisine memleketinden kucak dolusu sevgilerimizi iletiyor.Eskişehir’in değeri olan şefimize başarılar dileriz.Ağzınızın tadı hiç kaçmasın..

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir